Tip en ven

Prøvevalg

Svendborg Kommune


Fakta om prøvevalget

Vælgere:

16-17-årige

 

Stemmeform:

SMS og Internet

Antal vælgere:

1.693

Stemmemulighed:

Partier og kandidater

Stemmeperiode:

9.-12.11.2009

Offentliggørelse:

17.11.2009

Borgmester:

Lars Erik

Hornemann (V)


Andet:
To elever fra Svendborg Gymnasium stiller op på deres egen liste til kommunalvalget. Listens navn er SG-listen.

Kalender

5.11.2009

Valgmøde - kl. 19.00 - 20.30

- debat mellem alle partiers yngste kandidater 

Sted: Harmonien, Svendborg

Radiospot om arrangementet...

9.11.2009

Afstemning - åbner kl. 8.00

10.11.2009

Afstemning

11.11.2009

Afstemning

12.11.2009

Afstemning - lukker kl. 12.00

17.11.2009

Offentliggørelse af valgresultat kl. 20.00

- deltagelse af politikere

Sted: SG-Hallen, Svendborg

Det siger kommunens politikere...

For at gøre unge mere interesseret i lokalpolitik, var et skridt på vejen at lave prøvevalg for alle 16-17-årige i Svendborg Kommune. Grundet den store opstilling af unge kandidater, kan unge nu nemmere identificere sig med de kandidater, der stiller op og føle, at lokalpolitik vedrører dem og ikke er noget, der foregår inde bag lukkede døre på rådhuset. Så selv om deres stemmer ikke tæller i det endelige regnskab, så har valget en »opdragende« funktion, nemlig at lære unge om lokaldemokratiet og muligheder for indflydelse. Derfor er det fantastisk, at byrådet endelig har besluttet, at der skal være prøvevalg til efteråret. Med andre ord: Pas på, ungdommen kommer.

Tobias Dabelsteen,
Kandidat til byrådet (S)


Valgdagen skal involvere så mange som muligt. Det er en festdag, der manifesterer demokratiet. Så synes vi i Venstre, at vi skal lade de unge være med.

Lise-Lotte Tilsted,
byrådsmedlem (V)

Når man er 18 år, er man myndig,og det hænger måske lidt sammen med stemmeretten. Men hvis der er mange unge, der stemmer, er det (16-års valgret, red.) da værd at overveje.

Emil Boyer Kanstrup,
fmd., Venstres Ungdom, Svendborg

 

Unge på 16 år er ikke modne nok til at stemme, men jeg synes det er fint at undersøge det ved et prøvevalg.

Stefan Lydal,
fmd., Dansk Folkepartis Ungdom, Fyn
 

Pressekontakt

Svendborg Kommune
Kim Barren
Telefon: 62 23 31 08
kim.barren@(if you can see this please update your browser)svendborg.dk

DUF
Michael Hedelund
Telefon: 39 13 40 49
mh@duf.dk

Download

Hent og lyt til tre radiospots om prøvevalget i Svendborg:

Debat

Postkasse

Stem Nu