• Forside
 • Nyheder og analyser
  Nyheder og analyser
  Få de seneste nyheder og de mest dybdegående analyser om unge, foreningsliv og demokrati i vores nyheds- og analysesektion.
 • Medlemstilbud
  Medlemstilbud
  Som medlem af DUF kan du blandt andet få assistance til organisationsudvikling, indgå i netværk og deltage i fyraftensmøder.
 • Tilskud og puljer
  Tilskud og puljer
  DUF tilbyder en række muligheder for at søge økonomisk støtte til projekter og aktiviteter i både ind- og udland.
 • DUFs arbejde
  DUFs arbejde
  En række projekter og indsatsområder er kernen i DUFs arbejde for at fremme unges deltagelse i foreningslivet og demokratiet.
 • Om DUF
  Om DUF
  DUF er en service- og interesseorganisation for landsdækkende børne- og ungdomsorganisationer. DUF fremmer unges deltagelse i foreningslivet og demokratiet.
 • Materialer
  Materialer
  I DUFs materialesektion kan du downloade eller bestille bøger, brochurer, analyser og faktaark inden for emner, der vedrører både det nationale og internationale område.

Engagerede FDF’ere på Nørrebro vinder prisen som Årets Ungdomsforening 2017

Otte foreninger var med i opløbet om at blive Årets Ungdomsforening 2017. Ved DUFs delegeretmøde den 2. december blev det afsløret, at det var FDF K9 Nørrebro, der med deres engagement i lokalområdet og brede samarbejder løb med sejren.
2. december 2017|RSS|Cathrine Næsby

Det var et enigt dommerpanel, der udpegede FDF K9 Nørrebro som vinder af titlen Årets Ungdomsforening 2017 for deres imponerende evne til at kunne nytænke deres organisation og relevans for lokalsamfundet.

FDF K9 Nørrebro fremhæves bl.a. for, at de gennem en række samarbejder og projekter har haft succes med at gøre en forskel lokalt på Nørrebro samt at engagere mange forskellige børn og unge i arbejdet. Samtidig har foreningen undervejs været en kilde til inspiration på tværs af Frivilligt Drenge- og Pige-Forbund, FDF. Kredsens medlemskreds er på ca. tre år steget fra 17 til 111 medlemmer.

I dommernes vurdering lyder det således: ”Dette års vinder af prisen som Årets Ungdomsforening rammer plet i alle prisens fire kriterier: nytænkning, samarbejde, frivillighed og udvikling. Foreningen har formået at vise vejen for, hvordan den kerne, man har som frivillig forening, i mange tilfælde kan tilpasses de omstændigheder, man er i. Her er det en FDF-kreds, der er lykkedes med at spille sig relevant i den københavnske bydel Nørrebro”.

”Dét at tage så stort et ansvar for medborgerne er så sejt, og rækker udover, hvad der kan forventes af en lokal forening. Derudover er det interessant at se, at de har fundet formlen for, hvordan man som forening kan komme til borgerne i stedet for at vente på det omvendte”, lød det afsluttende fra Kasper Sand Kjær, formand i DUF og en del af dommerpanelet.

Glade børn og stærke relationer
FDF K9 Nørrebro blev vakt til live igen i 2014 af en flok unge, initiativrige FDF’ere, der havde en vision om at skabe en forening med mange medlemmer og aktiviteter. Allerede nu, 3 år efter startskuddet, har foreningen over 100 medlemmer og en række aktiviteter præget af nytænkning.

Christian Kallehauge, én af foreningens kredsledere, fortæller: ”Vi blev virkelig forbavsede og meget taknemmelige, da vi fik besked om, at vi havde vundet prisen. Vi har jo set dem, vi har været oppe imod, og det er jo store, dygtige kandidater. Det er stort, hvordan en lille forening som os kan være med i kapløbet og tilmed vinde”.

Foreningens vision er at skabe et fundament og et sikkert ståsted for børn på Nørrebro. At være et frirum med plads til alle, og hvor man er sammen på tværs af de mange forskelligheder, der er på Nørrebro. Forskelligheder, der udviskes, når man trækker i FDF skjorten.

”Vi ønsker at skabe demokratiske og samfundsbevidste borgere, hvilket også er en del af FDF’s grundfortælling og værdier. Vores fokus er på det gode møde – at skabe oplevelser, der giver glade børn og stærke relationer”, siger Christian Kallehauge.

Foreningens fokus er nu på at sikre stabilitet i den stadig nye forening, men det er også en forening af unge, initiativrige FDF’ere, så nye spændende projekter vil nok blive ved med at opstå.

DSU Distrikt Sjælland og DFUNK Østjylland som nummer to og tre
Både anden og tredjepladsen fortjener også et særligt skulderklap for deres store indsats i det frivillige foreningsliv.

DSU Distrikt Sjælland løb med den ærefulde andenplads for projektet ”Et faglært Sjælland”, som har til formål at forbedre situationen for erhvervsuddannelserne. Tredjepladsen gik til DFUNK Østjylland som har bevist, at foreningslivet kan give noget som unge med flygtningebaggrund ikke kan finde andre steder, nemlig netværk, fællesskab og tilhørsforhold.

Om Årets Ungdomsforening
DUF har siden 2009 hvert år uddelt prisen Årets Ungdomsforening med det formål kaste lys over det frivillige lokale foreningslivs gode arbejde for, med og af børn og unge. For at kunne komme i betragtning til Årets Ungdomsforening skal kernen i foreningen være stærk. Den stærke kerne skal gå hånd i hånd med, at foreningen har vist sig værende i stand til at tænke nyt og turde gå andre og nye veje for at styrke foreningen.

Dommerpanel har i år bestået af: Kasper Sand Kjær, formand i DUF, Joy Mogensen, borgmester i Roskilde Kommune og Malene Thøgersen, forsker i folkeoplysning ved Idrættens Analyseinstitut.

Læs mere om DUFs pris "Årets Ungdomsforening"

Tilbage til nyhedsoversigten

Seneste nyheder

Nye persondataregler – til dig og din forening
Formentlig har du allerede hørt, at EU for knap to år siden vedtog en persondataforordning. Denne forordning træder i kraft den 25. maj i år, og de nye persondataregler gælder for alle foreninger.
Furesø Kommune modtager prisen som Årets Ungdomskommune 2018
Onsdag den 31. januar overrakte DUF prisen som Årets Ungdomskommune 2018 til Furesø Kommune. Det skete på kommunes rådhus sammen med byens borgmester, byrådsmedlemmer og en række unge fra kommunen.
Med DUFs generalsekretær i Nepal
Tag med DUFs generalsekretær på hans første monitoreringsrejse til Nepal.

Relaterede sider

Relaterede nyheder

Relaterede filer