
7 skarpe

1. Hvorfor er det vigtigt, at unge nydanskere bliver en del af foreningslivet?
Hele ideen bag foreningslivet er jo at møde nye mennesker og diskutere samfundsforhold på kryds og tværs. Derfor er det rigtig vigtigt, at nydanskere er en del af foreningslivet.
2. Hvad kan nydanskere bidrage med i foreningslivet?
I virkeligheden er jeg skeptisk over for at identificere nydanskere som en homogen gruppe. Nydanskere har deres unikke særpræg, som alle andre. Det er det, de kan bidrage med.
3. Kun 1-2 procent af medlemmerne i DUF-fællesskabet er nydanskere. Hvad er gået galt?
Mange af vores foreninger har nogle gamle traditioner og måske en indforstået forståelse af, hvem de er og hvad, der binder dem sammen. I de politiske ungdomsorganisationer er der fx en festlig kultur, der indebærer alkohol. Det appellerer måske ikke særlig meget til unge nydanskere. Det kunne man gøre noget ved. Men det stiller foreningerne i et svært dilemma, fordi det også handler om at lave om på sig selv.
4. Har DUF nok fokus på integration?
Jeg vedkender mig, at det ikke er noget, der har stået øverst på denne styrelses dagsorden. Men vi kan godt blive bedre til at tænke integration ind i de aktiviteter, vi har, fx valgret og demokrati-arbejde. Det et det, der skal bære integrationen frem snarere end et meget ensidigt, selvstædigt fokus på integration.
5. Hvad er dine forventninger til Ny-Dansk Ungdområd (NDU), som DUF er medstifter af?
Jeg forventer mig rigtig meget. Deres store udfordring bliver at komme med nogle nye svar på nogle gamle, svære problemstillinger.
6. Hvordan vil du sikre dig, at NDU leverer kvalificeret modspil til Integrationsministeriet?
Det er NDU, der skal sikre det, ikke mig. Men det er min opfattelse, at NDU er meget bevidst om, at det nu er rådets opgave at vise, at det ikke er et mislykket projekt i rækken af mislykkedes integrationsprojekter.
7. DUF støtter 12 foreninger for nydanskere. Kritikere mener, at de skaber parallelsamfund. Hvad mener du?
Er det mere dansk at have en ungdomsorganisation for pinsekirken end for muslimske børn og unge? Man er nødt til at kende sig selv, sit ståsted og sin egen overbevisning for at kunne gå ud og møde andre. Men jeg håber da, at flere unge nydanskere vil engagere sig i de mere typiske, ældre foreninger – spejderbevægelsen eller fx de ungdomspolitiske organisationer.
Jeg forventer mig rigtig meget af NDU. Deres store udfordring bliver at komme med nogle nye svar på nogle gamle, svære problematikker.
Martin Justesen, DUFs formand
