
Danske unge udvikler demokrati over hele verden

Gennem internationale projekter realiserer danske unge deres gode idéer over hele verden.
DUFs projekter, rådgivning og kurser støtter målrettet opbygningen af et bredt og levende foreningsliv, en grundsten for demokrati. Engagementet er guld værd i Mongoliet, Rwanda og Marokko – men også herhjemme.
Af: June Risum Scheibel og Suzette Frovin
Hiv-klinikker, gadeteater, ungdomspolitisk organisering, landbrugsudvikling og lektiecaféer. Danske ungdomsorganisationer arbejder med foreningsliv og demokrati i en lang række lande. Gennem professionel rådgivning og økonomisk støtte giver DUF danske ungdomsorganisationer mulighed for at lave projektarbejde i partnerskaber med internationale ungdomsforeninger.
DUF vejleder foreningsaktive
Mange projekter var ikke blevet realiseret uden vejledning og faglig opbakning fra DUFs internationale konsulenter. Kasper Bjerring fra Danske Studerendes Fællesråd (DSF) mødtes flere gange med DUFs konsulenter, inden han ansøgte om en samarbejdspartner i Palæstina. Målet var at finde en studenterorganisation, der delte DSF’s grundlæggende værdier om demokrati og indflydelse.
"DUFs rådgivning var meget brugbar. Vi blev mere afklaret på vores projekt, men vi fik også selvtillid. DUF var meget villig til at hjælpe," fortæller han. Kort tid efter var Kasper Bjerring og hans projektgruppe på vej til Mellemøsten.
Gør en forskel
DUFs rådgivning og internationale aktiviteter styrker danskernes engagement og bidrager med unik viden til organisationen. Sådan lyder vurderingen hos DUFs medlemsorganisationer.
"Det er fedt at vide, at man har været med til at gøre en forskel for andres hverdag. En fantastisk følelse," siger 23-årige Amir Ali. Han har sammen med andre medicinstuderende i foreningen IMCC stået bag et frivilligt projekt i Rwanda. Her har han hjulpet unge kvinder ud af et liv som prostituerede ved at give dem to stykker jord, de kunne dyrke.
"Alt kan lade sig gøre"
KFUM-Spejderne har høstet værdifulde erfaringer af et samarbejde med en spejderbevægelse i Mongoliet. Det indblik, de har fået i en helt anden kontekst, gør dybt indtryk på de unge spejdere.
"Det internationale projekt giver en indsigt og en interesse i, hvad der sker uden for landets grænser. Det er helt anderledes at skulle gøre spejderarbejde relevant i et land, hvor det er så hårdt at eksistere," forklarer forklarer frivillig Rasmus Bro Henriksen fra KFUM-Spejderne.
"Det internationale projektarbejde smitter af på mit engagement i min organisation. Nu har jeg set, at alt kan lade sig gøre – uanset hvor få penge og hvor lidt tid, vi har," supplerer den 25-årige KFUM-Spejder Mie Ryt-Hansen.
DUFs internationale programmer bliver til virkelighed gennem Udenrigsministeriets puljer.
- 24 unge i Danmark og de palæstinensiske områder er trænet i dialog og konflikthåndtering.
- Red Barnet Ungdom har udviklet organisationer for gadebørn i Rwanda.
- 15 arabiske partnerorganisationer er trænet i projektstyring, organisationsudvikling, fortalervirksomhed og ligestilling.
