Tip en ven
Julie Koch er international chef i DUF

Foreninger skaber unges demokratiske deltagelse


Unges organisering og deltagelse er fundamental for opbygningen af demokrati og en bæredygtig international udvikling.

Men der skal arbejdes hårdt, før ungdommen får reel indflydelse. Foreningslivet spiller en nøglerolle i organiseringen af de unges stemmer.

 

 

 

Af: Julie Koch 

FN har udråbt 2010-11 til ’Ungdommens År’. Det er et eksempel på, at ungdommens kæmpe udviklingspotentiale i Mellemøsten, Nordafrika og udviklingslandene nu begynder at blive anerkendt og udforsket fra politisk side. Statistikken taler for sig selv:

Unge under 25 år udgør mere end halvdelen af befolkningen i Mellemøsten. I Afrika er 70 procent af befolkningen under 30 år.

Selvom de unge udgør et stort flertal i den arabiske verden og udviklingslandene, så har de ingen reel indflydelse på de samfund, de lever i. Ofte er unge mennesker fuldstændig ekskluderet fra parlamentarisk deltagelse – i Bahrain og Libanon udgør kun 7 procent af parlamentet.


Intet frivilligt engagement

De unges manglende deltagelse kan hænge sammen med, at ungdommens organisering i det mellemøstlige civilsamfund også er yderst sparsom. Mindre end 4 procent af alle unge i Egypten er engageret i frivilligt arbejde eller deltager i foreningslivet.

Til sammenligning er 39 procent af 16-29-årige danske unge ifølge Socialministeriet involveret i frivilligt arbejde, en stor del gennem DUFs 70 danske medlemsorganisationer.

Det var således ikke de etablerede egyptiske og tunesiske ungdomsorganisationer, som stod forrest på Tahrir-pladsen eller på gaden i Sidi Bouzid. Her er Mellemøstens unge simpelthen ikke tilstrækkeligt organiseret.

I mange afrikanske lande er unges organisering ligeledes svag. Der er relativt få ungdomsorganisationer, og de fleste mangler kapacitet og er isolerede fra hinanden. Resultatet er, at de unges stemme slet ikke trænger igennem i den offentlige debat.


Behov for organisering

Initiativer som ’The African Youth Charter’ (2006) viser, at flere afrikanske lande anerkender behovet for at styrke unges indflydelse og organisering. Det juridiske dokument definerer nemlig unges rettigheder og frihed og sætter rammerne for unges deltagelse og indflydelse i de samfund, de lever i. Ud af 53 afrikanske lande har 38 underskrevet charteret, mens 22 af disse lande har stadfæstet dokumentet.

Ungdomscharteret har været startskuddet til en række regionale ungdomsinitiativer, som fx en tiårs plan for unges indflydelse og oprettelsen af ungdomsråd i flere lande (en del af dem er dog underfinansieret og uden reel indflydelse). Desuden bliver nogle ungdomsorganisationer nu taget med på råd i udarbejdelsen af nationale fattigdomsstrategier.


Unge ønsker indflydelse

Også den arabiske region halter langt bagefter. Kun 9 ud af 22 lande har etableret eller er i gang med at udvikle ungdomspolitikker. Det Arabiske Forår betyder dog, at politikere nu mere end nogensinde anerkender behovet for ungdomspolitikker og –handlingsplaner.

Samtidig er unge i Tunesien og Egypten i rivende fart ved at organisere sig. Enten via egentlige foreninger og partier for unge eller gennem indflydelse i etablerede organisationer. De aktive unge erkender, at kun gennem organisering kan de blive en vigtig spiller i nedrivningen af gamle regimer og opbygningen af nye demokratier.


Foreningsliv før demokrati

For os, der følger denne udvikling, vækker forandringerne naturligvis optimisme. En ting er imidlertid, hvad der står på papiret. Noget andet er den praktiske organisering og kapacitetsopbygning, der er nødvendig for at skabe et bredt og levende foreningsliv som forudsætning for et sundt demokrati.

DUFs ungdomsprogram giver unge fra udviklingslandene og Mellemøsten/Nordafrika (MENA-regionen) troen på og kompetencerne til at gøre en forskel. Og danske ungdomsorganisationer får erfaring med at samarbejde med unge uden for Danmarks grænser.


Værdifulde erfaringer

I foråret 2011 støttede DUF 75 igangværende projekter mellem danske ungdomsorganisationer og deres internationale partnerorganisationer i 20 lande. Dertil kommer en række initiativer, der samler organisationerne på tværs, fx et tværpolitisk netværk mellem de danske politiske ungdomsorganisationer og de politiske ungdomsorganisationer i Libanon.

DUFs medlemsorganisationer spiller en betydelig rolle i at støtte op om unges opbygning af et stærkt foreningsliv som grobund for demokratiet. Vores erfaringer er værdifulde i forhold til den bistand, Danmark kan yde i samfund, hvis fremtid afhænger af unges deltagelse.


LÆS MERE:
DUFs ungdomsprogram i Mellemøsten og Nordafrika

Det tværpolitiske samarbejde

 

DUFs medlemsorganisationer spiller en betydelig rolle i at støtte op om unges opbygning af et stærkt foreningsliv som grobund for demokratiet.
Julie Koch International chef i DUF

Fakta

Unge mellem 15-29 år
Egypten: 20.000.000

Danmark: 1.000.000

 

Unge i frivilligt arbejde
Egypten: 4%

Danmark: 39%


Kilder: Danmarks Statistik og Socialministeriet