Tip en ven
26. oktober 2011
Social- og integrationsminister sætter nydanskere og foreningsliv på dagsordenen

Dansk Ungdoms Fællesråd stiller den 27. oktober skarpt på nydanskeres deltagelse i foreningslivet og demokratiet. Social- og integrationsminister Karen Hækkerup fremlægger på en konference regeringens visioner om integrationsindsatsen.

Hvordan kan det frivillige foreningsliv bidrage til at udvikle demokratiske medborgere? Det bliver et af de spørgsmål, som DUF tager op til diskussion torsdag 27. oktober, hvor social- og integrationsministeren, politikere og fagfolk fra foreningslivet deltager i en konference om unge nydanskere, medborgerskab og foreningsliv.

DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd står bag konferencen med 100 deltagere.

Konferencen sætter fokus på, hvordan et aktivt foreningsengagement kan styrke unge nydanskeres medborgerskab og deltagelse i demokratiet. Den nyudnævnte social- og integrationsminister Karen Hækkerup deltager med et oplæg om regeringens visioner for nydanskeres deltagelse i foreningslivet og demokratiet.

DUF præsenterer desuden en ny undersøgelse og en række tendenser om unge nydanskeres engagement i foreningslivet. Det vil være afsæt for en paneldebat med Ole Bjørstorp, borgmester i Ishøj Kommune, Bente Ryberg, national chef i DUF, og Musa Kekec, formand for den nydanske ungdomsorganisation o.n.e. og udnævnt som ambassadør for Frivilligåret 2011.

Konferencen byder samtidig på et besøg i et ressourcecenter på ydre Nørrebro, hvor deltagerne møder lokale unge og forældre og udvikler bud på, hvordan flere unge nydanskere bliver aktive i foreningslivet.

Læs mere om konferencen.


Tid & Sted:

Torsdag den 27. oktober fra kl. 09.15 – 17.00

Islands Brygges Kulturhus
Islands Brygge 18
2300 København S


KONTAKT

Organisationskonsulent i DUF, Noman Malik, mobil 60 20 14 17
Kommunikationschef i DUF, Alexander Tolstrup, mobil 60 20 14 14

DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd
Scherfigsvej 5 | 2100 København Ø | Tlf. 3929 8888 | Fax 3989 8382 | duf@duf.dk

Du modtager denne pressemeddelelse, fordi du er tilmeldt via vores website. Hvis du ikke længere ønsker at modtage pressemeddelelser via mail, kan du afmelde dig her

Du kan opdatere din profil ved at klikke her