Tip en ven

Dansk Handicap Forbund-Ungdomskreds

DHF-Ungdomskreds er en ungdomsafdeling af Dansk Handicap Forbund. Foreningen organiserer unge med fysiske handicap i Danmark.

 

Ungdomskredsen har medlemmer fra 14 til 35 år, fordelt på lokale og regionale afdelinger rundt om i landet.

 

Ungdomskredsen formål er at arbejde for integration af og reel ligestilling mellem unge med handicap. De arrangerer derfor en række aktiviteter for deres medlemmer i bestræbelsen på at styrke det enkelte medlem. Med filosofien at man skal bryde sine egne fordomme ned før man kan pille ved andres. Derfor tæller tilbuddene blandt andet ’spræng dine rammer’–kurser og kurser om handicap og seksualitet.

Handicap er blot en udfordring

  • om_duf/dufs_medlemmer/dansk_handicap_forbund_ungdomskreds/
  • om_duf/dufs_medlemmer/dansk_handicap_forbund_ungdomskreds/

Der findes ikke grænser for de aktiviteter, man som medlem kan deltage i, derfor fylder det internationale arbejde også en del i foreningen. Hvert år afholdes der sommerlejre i samarbejde med de øvrige nordiske lande.

 

Lokale aktiviteter er fordelt på lokale og amtslige afdelinger – så der er altid en aktiv Ungdomskreds i dit lokalområde.

 

Ungdomskredsen er med i en lang række samarbejder med andre organisationer for handicappede via De Samvirkende Invalideorganisationers Ungdom.