Tip en ven

Støtte til projekt- og partnerskabsudvikling

DUF vil gerne fremme samarbejdet og fællesskabet mellem foreninger og organisationer. Derfor har to eller flere landsorganisationer eller lokalforeninger fra to eller flere landsorganisationer mulighed for at søge støtte til at udvikle deres samarbejde, med henblik på efterfølgende at gennemføre et større projekt under temaerne D - Demokrati, U - Unge eller F - Foreninger. DUF kan også ifm. projekt- og partnerskabsudvikling støtte 50% af udgifterne til løn og/eller honorarer jf. de gældende regler.


DUF støtter i den forbindelse konkrete aktiviteter, der har som formål at udvikle et samarbejde med henblik på et fremtidigt projekt f.eks.:

  • Undersøgelser, der skal afklare grundlaget for fremtidige projektaktiviteter
  • mindre pilotaktiviteter
  • Møder, stormøder, workshops eller seminarer med interessenter eller potentielle samarbejdspartnere
  • Osv.

Følgende krav skal være opfyldt:

  • Ansøgningen skal indsendes af mindst to og gerne flere organisationer eller foreninger
  • Ansøgningen skal vedlægges en skitse til en projektbeskrivelse, tidsplan og budget der opfylder kravene til projekter som beskrevet ovenfor
  • Der skal aflægges rapport og regnskab for bevillingen senest ifm. en evt. efterfølgende ansøgning, om et større projekt under temaerne D - Demokrati, U - Unge eller F - Foreninger.

Vidste du at...

..du på DUF.dk kan læse mere om DUF´s indsatsområder

Kontakt

InitiativStøttekonsulent  

Jakob Harbo Kastrup

For spørgsmål og rådgivning omkring InitiativStøtten

Skriv en mail på:

jhk@(if you can see this please update your browser)duf.dk

eller ring på

tlf.: 60 20 14 09