Er du ansat som konsulent, projektleder eller i en lignende stilling, hvor du arbejder med foreningsudvikling og frivilligledelse i en af DUFs medlemsorganisationer? Så har du mulighed for at møde og dele erfaringer med ligesindede til DUFs netværksmøder.
På dette netværksmøde vil vi dykke dybere ned i, hvordan du som konsulent kan bruge spørgsmål som et aktivt redskab til at skabe udvikling. Vi skaber et rum for sparring og erfaringsudveksling, hvor vi sammen udforsker de udfordringer og muligheder, der findes i arbejdet i en frivilligdrevet kontekst.
Hvornår: 25. juni, kl. 10-15
Hvor: Jylland – lokation afventer
Indhold:
- Oplæg: Det gode spørgsmål – hvad er det?
- Sparring og erfaringsudveksling: Dialog, sparring, øvelser og fælles refleksion over temaet
… Derudover bliver der selvfølgelig rig mulighed for at danne netværk og relationer til dine kollegaer i andre organisationer.
Målgruppe: Konsulenter i DUFs medlemsorganisationer, der arbejder med udvikling og frivilligledelse i tæt samarbejde med frivillige.
Husk også at sætte kryds i kalenderen for kommende netværksmøder (den 10. juni, den 16. september og den 11. november), hvor vi fortsætter arbejdet med at opbygge et stærkt fællesskab og dele kompetencer.
Vi ser frem til en dag fyldt med indsigt, værdi og fælles vækst!
