Future Agents NOW

Future Agents Now

Future Agents NOW var et EU-finansieret projekt med det formål at styrke unges deltagelse i multilaterale fora gennem etablering og styrkelse af ungdomsdelegatprogrammer.

Projektet var igangsat og drevet af DUF i samarbejde med de nationale ungdomsråd i Finland og Estland. Projektet startede i 2021 og afsluttede i 2024.

Efter afslutningen af Future Agents NOW-projektet blev et opfølgningsprojekt kaldet Representing Youth lanceret. Dette projekt havde fokus på at styrke ungdomsdelegatprogrammers engagement i deres lande. Representing Youth-projektet er også EU-finansieret og administreres af DUF i samarbejde med de nationale ungdomsråd i Finland og Østrig.

Hvis du vil vide mere om DUFs arbejde med Future Agents NOW, kan du kontakte international specialkonsulent Julian Lo Curlo jlc@duf.dk eller +45 6020 1419.