Anne Sophie Lyskjær Noer
Stilling: Ligestilling og SRSR
Mobil: +45 53 86 55 36
E-mail: anne.youthdelegate@duf.dk
Anne Sophie er 26 år og studerer Kommunikation på Danmarks Medie og Journalisthøjskole i København. Hun har en baggrund i Venstres Ungdoms internationale arbejde og er forkvinde for Silba – Initiative for Dialogue and Democracy. Hendes mission er at styrke pigers muligheder og kvinders myndighed. Visionen er en verden uden tvangsægteskaber, og en verden med frihed til at forløse sit fulde potentiale. Intet mindre. Og så er det vigtigt for hende, at Danmark får styr på hjemmefronten, før vi drager videre ud som ”foregangsland”.
Deltager på de danske unges vegne i World Health Assembly, Kvindekommissionens samling og Human Rights Council.
Emner:
- Kønnenes lige rettigheder og ligeværdige repræsentation
- Kvinder på arbejdsmarkedet og i politik
- Den demokratiske dialog
- Verdensmålene #5 #16 #17
- Udviklingsarbejde
- Globalt engagement
Hvorfor vil du gerne være ungdomsdelegat?
Det er vores fælles mission at få verdensmålene ud at leve i praksis og ikke blot på papiret. Mit fokus er på at fremme kvinders lige rettigheder og ligeværdige repræsentation. Visionen er en verden, hvor enhver har frihed til at forløse sit fulde potentiale. Desuden er det vigtigt for mig, at Danmark får styr på hjemmefronten, før vi kan drage videre ud som foregangsland. Sidst men ikke mindst er budskabet til ungdommen, at verden ikke er af lave. Selvom klodens kriser står i kø, tillader jeg mig at være jævn optimist på vores vegne.
Hvad glæder du dig mest til som ungdomsdelegat?
Alt på paletten. Jeg glæder mig til at få en lille stemme i den store ligestillingsdebat herhjemme. Jeg glæder mig til at samarbejde med alverdens inspirerende ildsjæle. Jeg glæder mig til at rejse ud og være med til at repræsentere Danmarks ungdom – og samtidig opleve nye sider af verden og menneskeheden. Alt det glæder jeg mig meget over at få mulighed og medansvar for.
Hvad er det vigtigste danske unge kan lære om international udvikling?
At de kan tage del i den. Berit fra Bredsten kan skabe et projekt på tværs af Atlanten med Bella i Buenos Aires. Det at udvide horisonten og engagere sig i verden sætter hverdagens problemer i perspektiv. Det at forpligte sig i et fællesskab om en fælles sag fylder en med mening – selv det at gøre den lille forskel for det store formål. Desuden giver udviklingsprojekter oplevelser for livet, så gode gerninger gavner alle – også en selv.
Ungdomsdelegat