• Forside
 • Nyheder og analyser
  Nyheder og analyser
  Få de seneste nyheder og de mest dybdegående analyser om unge, foreningsliv og demokrati i vores nyheds- og analysesektion.
 • Medlemstilbud
  Medlemstilbud
  Som medlem af DUF kan du blandt andet få assistance til organisationsudvikling, indgå i netværk og deltage i fyraftensmøder.
 • Tilskud og puljer
  Tilskud og puljer
  DUF tilbyder en række muligheder for at søge økonomisk støtte til projekter og aktiviteter i både ind- og udland.
 • DUFs arbejde
  DUFs arbejde
  En række projekter og indsatsområder er kernen i DUFs arbejde for at fremme unges deltagelse i foreningslivet og demokratiet.
 • Om DUF
  Om DUF
  DUF er en service- og interesseorganisation for landsdækkende børne- og ungdomsorganisationer. DUF fremmer unges deltagelse i foreningslivet og demokratiet.
 • Materialer
  Materialer
  I DUFs materialesektion kan du downloade eller bestille bøger, brochurer, analyser og faktaark inden for emner, der vedrører både det nationale og internationale område.

DFUNK Østjylland får en tredjeplads i kampen om prisen Årets Ungdomsforening 2017

DFUNK Østjyllands arbejde med at inddrage unge med flygtningebaggrund i organisationens aktiviteter er beundringsværdigt og vidner om en forening, der tager stort samfundsansvar.
4. december 2017|RSS|Cathrine Næsby

Sådan lød det blandt andet fra dommerpanelet bag Årets Ungdomsforening 2017, da de lørdag den 2. december på DUF – Dansk Ungdoms Fællesråds delegeretmøde offentliggjorde top tre i konkurrencen om prisen.

DFUNK Østjylland har på få år gennemgået en imponerende udvikling fra 1 til 12 frivilliggrupper, der alle laver aktiviteter med og for unge med flygtningebaggrund. Alle grupperne har særligt fokus på at inddrage unge med flygtningebaggrund som frivillige og give dem ejerskab over foreningen, og for det vinder DFUNK Østjylland tredjepladsen i kampen om prisen Årets Ungdomsforening 2017. 

Foreningens fremhæves for mange spændende projekter, og for deres store arbejde med at involvere unge med flygtningebaggrund i arbejde, der samtidig viser nytænkning af organisationens kerneopgaver. Den store vækst har også stillet krav til mobiliseringen af frivillige, og de frivillige er ét af foreningens opmærksomhedspunkter ift. fortsat at styrke og udvikle frivilligheden.

"DFUNK Østjylland har stort fokus på at inddrage unge med flygtningebaggrund i organisationens arbejde. Dermed insisterer de på at gå den hårde vej, men jeg tror også, at det er dét, der på sigt har den største effekt; at involvere dem i organisationen og ikke kun som brugere af aktiviteterne”, lød det fra Kasper Sand Kjær, formand i DUF.

Førstepladsen – og dermed titlen som Årets Ungdomsforening 2017 - går til FDF K9 Nørrebro, der hædres for det store engagement i lokalområdet og det ansvar, de tager for deres medborgere. Andenpladsen går til DSU Distrikt Sjælland, der særligt har givet inspiration til, hvordan man kan påvirke beslutningstagere ved at arbejde strategisk med sin politikudvikling.

Om Årets Ungdomsforening
DUF har siden 2009 hvert år uddelt prisen Årets Ungdomsforening med det formål at kaste lys over det frivillige lokale foreningslivs gode arbejde for, med og af børn og unge. For at kunne komme i betragtning til Årets Ungdomsforening skal kernen i foreningen være stærk. Den stærke kerne skal gå hånd i hånd med, at foreningen har vist sig værende i stand til at tænke nyt og turde gå andre og nye veje for at styrke foreningen.

Dommerpanel har i år bestået af: Kasper Sand Kjær, formand i DUF, Joy Mogensen, borgmester i Roskilde Kommune og Malene Thøgersen, forsker i folkeoplysning ved Idrættens Analyseinstitut.

Læs mere om DUFs pris "Årets Ungdomsforening"

Tilbage til nyhedsoversigten

Seneste nyheder

Nye persondataregler – til dig og din forening
Formentlig har du allerede hørt, at EU for knap to år siden vedtog en persondataforordning. Denne forordning træder i kraft den 25. maj i år, og de nye persondataregler gælder for alle foreninger.
Furesø Kommune modtager prisen som Årets Ungdomskommune 2018
Onsdag den 31. januar overrakte DUF prisen som Årets Ungdomskommune 2018 til Furesø Kommune. Det skete på kommunes rådhus sammen med byens borgmester, byrådsmedlemmer og en række unge fra kommunen.
Med DUFs generalsekretær i Nepal
Tag med DUFs generalsekretær på hans første monitoreringsrejse til Nepal.

Relaterede sider

Relaterede nyheder

Relaterede filer