DUI-LEG OG VIRKE søger praktikant til events og kommunikation
Vil DU gøre en forskel for børnefamilier via events, kommunikation og marketing?
12-05-2025
Ramsingsvej 30, 2500 Valby
DUI-LEG OG VIRKE søger lige nu en praktikant, så hvis du...
Vil være med til at skabe stærke fællesskaber i en frivilligdrevet organisation der laver aktiviteter for børnefamilier? Og har du erfaring med events, markedsføring og trives med kommunikationsarbejde? Så er det DIG vi leder efter.
Om dig:
- Du studerer event- management. kommunikation, eller marketing.
- Du kan arbejde selvstædigt og struktureret.
- Du er kreativ og elsker at lege med ideer.
- Du vil gøre en forskel for børn og deres familier.
Om DUI-LEG og VIRKE
Vi er en landsdækkende organisation, med afdelinger i hele landet der drives af frivillige ildsjæle, som skaber trygge rammer for børnefamilier gennem et bredt udvalg af aktiviteter og projekter såsom: brætspilscafe, Nonfirmation, håndværksudvikling og cirkus. Vores arbejde ledes af vores 3 kerneelementer: Fællesskab, Medborgerskab og Leg, som vi inkorporerer i alle vores indsatser. Med vores 4 programområder: Hånd i Hånd, Tag Del!, Se, Prøv, Lær og Oplev og Fortæl, som har hvert deres fokus og tilhørende aktiviteter, men som alle bidrager til fællesskab og aktiv medborgerskab. Den største aktivitet er vores fokusprojekt “Den Demokratiske Legeplads”, hvor vi fremmer demokratisk læring via leg.
De hurtige:
Opstart: d. 1. August 2025
Praktikperioden er ca. 6 måneder, og kan tilpasses efter studieordning og individuelle behov
Arbejdssted: DUI-LEG og VIRKE’s sekretariat, Ramsingsvej 30, 2500 Valby
Arbejdstiden er på fuld tid (37 timer)
Der kan forekomme aften/weekendsmøder eller ude af huset arrangementer.
Ansøgningsfrist d. 12. Maj 2025
Vi kalder løbende til samtale.
Dine opgaver:
- Eventplanlægning: Udvikling, planlægning og afvikling af; DUI's 120 års fødselsdag, nye landsdækkende events, og kurser for frivillige og ansatte.
- Kommunikationsopgaver: Udvikling af kommunikationsplaner for DUI’s interne kommunikation, skabe tekster til hjemmeside, og nyhedsbrev.
- Marketing: Grafisk design i Canva, skabe trykmaterialer i InDesign og udvikling af online interaktive spil til hjemmesiden (gamification).
- SoMe: Skabe indhold til DUIs hoved profiler, community management og udvikling af strategier for lokalafdelingers platforme.
- Medlemskampagne: Planlægning og afvikling af en efterårskampagne for at få flere medlemmer, samt en intern samværspolitik-kampagne.
Derfor skal du søge
Hos os får du mulighed for at udvikle og gennemføre små og store events, online kampagner og praktisk erfaring med kreativ kommunikationsudvikling i en frivillig organisation der styrker trivsel hos børnefamilier og skaber et stærkt fællesskab. Du bliver en del af vores lille sekretariats-team i Valby, hvor du vil få masser af kreativ frihed og er med til at forme dine egne opgaver. Du får også en lækker frokostordning, mulighed for fleksible arbejdstider og hjemmearbejde, og så har vi en masse sociale arrangementer, blandet morgenmad og fredagsbar på kontoret hver måned.
Har du spørgsmål kan du sende en mail til Emily Pamperin på emily@dui.dk. Ansøgning og CV sendes til dui@dui.dk med ”Praktikant – Events og kommunikation” i emnefeltet.
Vi ser frem til at høre fra dig!